Konopný olej, jeho výroba a využití

Konopný olej se vyrábí lisováním konopných semínek. Za studena lisovaný, nerafinovaný olej je světle až tmavě zelené barvy a má oříškovou příchuť. Čím je olej tmavější, tím je výraznější „konopná“ chuť. Konopný olej má rozsáhlé využití v potravinářství, ale nejen tam.
Rafinovaný konopný olej je čirý, postrádá chuť a také je zbaven všech vitamínů a minerálů. Rafinovaný olej se primárně používá v kosmetice. Další využití má také v průmyslu, kde se používá jako mazivo, palivo, na barvy či na výrobu plastů.
Pojďme ale zpět ke konopnému oleji v potravinářství. Vysoké výživové hodnoty konopného oleje jsou dány poměrem omega-6 a omega-3 nenasycených mastných kyselin, který je 3:1. Tento poměr dokonale odpovídá potřebám lidského těla.
Pro lisování oleje se používají semínka různých potravinářských odrůd konopí setého (cannabis sativa), které obsahují nízké hodnoty THC. Evropskou legislativou jsou pro pěstování povoleny odrůdy s THC nižším než 0,2%, českou pak odrůdy s THC pod 0,3%. Nicméně v semínku se THC nevyskytuje u žádné z odrůd – THC je pouze v zelených částech rostliny.
Konopný olej ze semínek Bialobrzeského konopí je nejchutnější
Semínka se sklízejí pomocí speciálních kombajnů, které je vytřásají a oddělují od palic. Z hektaru potravinářského konopí lze sklidit 500 až 1000 Kg suchých a vyčištěných konopných semínek. Výnosnost je kromě jiného dána odrůdou. Některé odrůdy jako například polské Bialobrzeskie či finská Finola jsou speciálně vyšlechtěny pro produkci semínek.
V Česku se na semínko resp. olej nejčastěji pěstuje konopí Bialobrzeskie. Ve srování s oleji z ostatních odrůd, vyniká konopný olej ze semínek Bialobrzeského konopí chutí a vůní. Proto je český konopný olej často vyhledáván konzumenty ze západní Evropy.
Z jedné tuny semínek se pak potravinářským lisem vylisuje cca 300-350 l konopného oleje, který obsahuje až 80% esenciálních mastných kyselin.