Konopný olej a atopický ekzem

Konopí se tradičně používá pro léčbu onemocnění, která se projevují zhoršeným stavem pokožky. Jedná se především o různé druhy atopických i jiných ekzémů, ale i o některé druhy lupenky (psoriasis) a akné nebo o různé druhy oparů (i pásových). Pomáhá léčit příznaky těchto onemocnění a účinně působí proti svědění, které je často doprovází. K léčbě se používají přípravky obsahující účinné látky v konopí, doplněné konopným olejem a nebo také CBD konopným olejem.
Proč je Vaše pokožka suchá?
- Problémovou pokožku poznáme často již podle toho, že je neobvykle suchá. Suchá kůže není nemoc jako taková, ale bývá příznakem nějakého závažnějšího zdravotního problému.
- Některé formy suché kůže mohou být vrozené a patří k nim nejčastěji atopie projevující se atopickými ekzémy. Suchá kůže ale může být i následkem působení dalších vlivů v našem životním prostředí, či je ovlivněna věkem, onemocněním nebo užíváním některých léků.
- Suchá kůže vzniká snížením obsahu tuků v pokožce, konkrétně úbytkem ceramidů, k němuž dochází vlivem nemoci nebo životního prostředí. Ceramidy se z pokožky vymývají například při mytí nádobí, ručním praní a úklidu s použitím saponátů.
- Nedostatek tvorby ceramidů má za následek narušení bariérové funkce kůže, což platí zejména u malých dětí. Voda z hlubších vrstev se dostává na povrch, kůže tak rychle vysychá a dochází ke svědění, které nutí ke škrábání. To samozřejmě stav kůže dále zhoršuje a otevírá bránu infekci.
Konopný olej a suchá pokožka
Podle studie finských vědců z roku 2005, která srovnávala léčebné účinky konopného oleje, podávání oleje lisovaného z konopných semen v dávce 2 polévkových lžic denně v potravě výrazně zlepšuje klinické symptomy atopické dermatitidy, které se laicky říká ekzém.
Vědci se domnívají, že toto příznivé působení je důsledkem vysokého obsahu esenciálních mastných kyselin omega-3 a omega-6, které právě v konopném oleji nacházíme v ideálním poměru pro lidské zdraví.
Místo oleje je možné podávat loupané konopné semínko, které navíc obsahuje velmi hodnotnou bílkovinu s regeneračním účinkem. Konopný olej se používal jako potravina i lék už tisíce let před naším letopočtem ve starověké Číně.
Tradičně se v lidovém léčitelství předepisoval na léčbu spálenin, ekzémů a dalších postižení kůže zevně i vnitřně. Jeho dlouhodobé užívání lidmi i zvířaty posiluje vlasy, nehty a další tkáně tohoto typu. Má pozitivní účinek na metabolismus a imunitní systém. Při vnitřním užívání dochází ke zlepšení zdravotního stavu obvykle již po dvou týdnech.
Esenciální mastné kyseliny obsažené v konopném oleji také slouží jako základní stavební kameny pro tvorbu endokanabinoidů. Tyto látky fungují v rámci endokanabinoidního systému, který udržuje rovnováhu v životně důležitých systémech v našem organismu.
Má velký vliv i na funkci imunitního systému, který pravděpodobně hraje významnou roli ve výskytu nejen ekzémů, ale i lupenky, akné a dalších nepříjemných onemocnění projevujících se na pokožce. Vedle blahodárného vlivu na pokožku zesiluje účinky ostatních léčebných látek obsažených v přípravku.
Stav postižené pokožky se při prvních aplikacích přípravků u některých pacientů zhorší. To může trvat několik dnů, maximálně týden, jde však většinou o signál, že začíná proces hojení.
Konopí a koupel
- Proti projevům dermatitidy nebo lupenky na vlasové pokožce se osvědčila vlasová voda s konopím, kopřivou a kadidlem, která rychle potlačí svědění a vznik ložisek šupinaté kůže.
- Také pomáhají zábaly z konopného oleje před mytím vlasů (vetřít do vlasů, přikrýt igelitem a ručníkem, ponechat 2 hodiny) nebo přidání lžičky oleje do šampónu.
- Po koupeli je vhodné natřít celé tělo čistým konopným olejem nebo z něj připraveným masážním olejem – je to velmi příjemné a uklidňující.
Jako podpůrný prostředek při léčbě kožních problémů přípravky z přírodního konopí mohu doporučit mýdlo s přísadou konopného oleje. Pro lupenkáře a pacienty s akné je zvlášť vhodná varianta s peelingem nebo konopným semínkem. Konopný olej výrazně napomáhá zajizvování a má zklidňující účinek na pokožku.
Jako podpůrný prostředek se také osvědčují koupele či obklady z odvaru z konopných listů pocházejících z přírodního konopí (mohou to být i listy ze samčích rostlin). Listy vaříme ve větším množství vody po dobu 45 minut a po 1,5 hodinovém odstátí ji scedíme do koupele, nebo odvar přikládáme jako obklad. Tento odvar je také velmi účinný proti svědění, mytí vlasů u vlasové pokožky zasažené kožními symptomy.
Zdroj:
www.zelenazeme.cz